Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Bingöl Balı Tarım Kredi Aracılığıyla Türkiye İle Buluşuyor

7 KASIM 2023

Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Birliğine bağlı 2763 Sayılı Bingöl Tarım Kredi Kooperatifi coğrafi işaretli, analizi yapılan ve kalitesi tescillenen Bingöl Balı alımlarına devam ediyor. Bu yıl Bingöl İlindeki üreticilerden 435 ton alım ile üretimin yaklaşık %50’sini ürün değerlendirme kapsamında alarak tüketiciyle buluşturdu.

Sözleşmeli üretim kapsamında alımı yapılan balın sevkiyatı, Bingöl Valisi Ahmet Hamdi USTA, Bingöl Belediye Başkanı Erdal ARIKAN, Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü Mustafa ASLAN ve protokoldeki diğer yetkililerin katılımıyla gerçekleşti.

Bingöl Valisi Sayın Ahmet Hamdi USTA; “2022 yılındaki TÜİK rakamlarına göre bizim 160.000 tane kovanımız var. 2022 yılında 1.489 ton bal ürettik. Bal üretiminde 20 sıradayız. Kovan üretiminde de 15 sıradayız. Tarım Kredi Kooperatiflerimiz bu yıl 111 tane üreticimizden de neredeyse geçmiş 2 yılın toplamı kadar, 435 ton bal aldı. Bugün tırı gönderiyoruz ama bu alımlar bitmeyecek, yine devam edecek. Şu anda bizim Bingöl’deki ürettiğimiz banın hemen hemen % 40’ını şu anda Tarım Kredi Kooperatifleri almış durumda ve devam eden alımlarıyla beraber bu %50’lere ulaşacak. Tarım Kredi Kooperatiflerimizin bu ballarımızı alarak piyasaya sunması markalaşma ve pazarlama açısından bize büyük bir katkı sağlayacak. Sürdürebilirliği sağlayacak, raflarda tüketicilerimiz çok kaliteli bala ulaşacaklar.” şeklinde konuştu.

 

Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Birliği Müdürü Sayın Mustafa ASLAN; “Bingöl Balı, kısaca bilgi vermek gerekirse dünyada ödüller almış ve çok kıymetli coğrafi işareti olan mükemmel bir tadı olan bir bal. Bölgede üreticilerimizin bir çoğunluğunun balını, sözleşme üretim modeliyle Kooperatif olarak almaktayız. Tabii bu süreçte üreticilerimizin ihtiyaçlarının hepsini karşılıyoruz ve karşılamak üreticilerin ürünlerinin hasada geldiği dönemde tekrar analiz ettirerek, analizi geçen bir ürünleri alıp Kooperatif marketlerimizin raflarına tüketicilerimizle buluşturuyoruz.” ifadelerini kullandı.